Volframo karbidas vis dar išlieka naujiena Lietuvos rinkoje, todėl norime plačiau supažindinti su šio tvirčiausio juvelyrikoje naudojamo lydinio istorija, savybėmis, techniniais duomenimis.

Volframo istorija

Žodis volframas danų arba švedų kalba reiškia “sunkus akmuo”. Jis buvo atrastas 1779m. chemiko Peter Woulfe, kuris tyrė volframitą. Nuo to laiko volframas tapo neatsiejama mūsų technologinio vystymosi dalis. Dėl išskirtinai aukštos lydimosi temperatūros, kietumo ir atsparumo, volframas naudojamas paprastose kaitrinėse elektros lemputėse, kurias galime rasti beveik visuose namuose.
1922 m. Vokietijos mokslininkai siekdami sukurti lydinį, kuris būtų tinkamas apdoroti plieną ir kitus tvirtus metalo gaminius, sukūrė volframo karbidą. Nuo to laiko volframo karbidas labiausiai išplito, kaip lydinys iš kurio gaminami įvairūs metalo šlifavimo, tekinimo, pjaustymo ir kiti įrankiai.
Juvelyrikoje volframas pradėtas naudoti visai neseniai, tačiau dėl išskirtinio tvirtumo, atsparumo įgyja vis didesnį populiarumą visame pasaulyje.

Šiek tiek techninės/mokslinės informacijos

Volframo karbidas - vienas tvirčiausių lydinių naudojamų juvelyrikoje. Lydinį sudaro volframas, anglis ir papildomas metalas (dažniausiai nikelis, chromas arba kobaltas), kuris suriša visas lydinio dalis. Nikelis ir chromas yra brangesnis, tačiau žymiai kokybiškesnis pasirinkimas, kadangi kobaltas reaguoja su žmogaus oda ir gali sukelti alergiją. “OG rings” žiedam gaminti naudojamas volframas ir anglis (84-86%), nikelis (10-12%), chromas (0,5-1%), titanas (0,5-1%)

Moso mineralų kietumo skalėje volframui skiriamą tarp 8 ir 9 balų (auksui 2 - 3, titanui - 6). Tuo tarpu kiečiausias pasaulyje deimantas turi 10 balų. Ši skalė gali būti naudojama ir atsparumui nustatyti: visos žemesniu balu įvertintos medžiagos yra silpnesnės ir negali įbrėžti volframo karbido, o aukščiau esančios - tvirtesnės. Kadangi labai tvirtų medžiagų žemėje yra labai nedaug, išvardinsime tas, kurios gali įbrėžti volframo žiedą: deimantas, korundas (priskiriami rubinai, safyrai, paprastas mineralas dažniausiai naudojamas, kaip abrazyvas), silicio oksidas (naudojamas, kaip abrazyvas).

Volframo karbidas yra atsparus korozijai, oksidacijai. Tai reiškia, kad volframo žiedas niekada nepajuoduos, nepakeis spalvos.

Volframo karbido lydimosi temperatūra - 2870 laipsnių celsijaus.

Volframo žiedų savybės

Kaip jau minėjome techninėse volframo karbido charakteristikose, šie žiedai yra labai atsparūs braižymuisi, todėl kasdieninėje veikloje jų subraižyti praktiškai neįmanoma.

Dėl atsparumo oksidacijai ir korozijai šie žiedai niekada nepakeis spalvos, neatsiras tamsių ar kitokių dėmių.

Volframas yra tvirtesnis už visus kitus juvelyrikoje naudojamus metalus. Jo neįmanoma ne tik įbrėžti, bet ir sulankstyti, priešingai nei aukso, titano, platinos ar kitų juvelyrikoje naudojamų metalų.

Ištinus pirštui, volframo žiedą galima nuimti netgi paprasčiau, nei aukso ar kito metalo žiedus. Jį paveikti galima panašiai, kaip ir deimantą - suskaldant. Deimantas, kaip ir kitos labai kietos medžiagos turi skilimo kampą - reikia didele jėga paveikti deimantą specifinėje jo skilimo vietoje ir deimantas suskils į mažesnes dalis. Taip pat yra ir su volframo žiedais. Ištinus pirštui reikia naudoti specialaus riboto suspaudimo reples (wise grip). Norint tai padaryti reikia replėse nustatyti žiedo diametrą, tada suspausti reples, atleisti, pasukti replėse esantį ratuką 1/3 ir vėl suspausti. Tai kartoti vis pasukant žiedą, kol išgirsite trakštelėjimą. Žiedui suskilus į atskiras dalis belieka atleisti reples ir jį atsargiai nuimti.

Volframo žiedų išvaizda

Volframo žiedai - tai žiedai, kurie amžinai išlaikys veidrodinį spindesį arba matinį švytėjimą. Šių žiedų  spalva gali būti tamsaus plieno arba šviesios platinos spalvos. Tai priklauso nuo žiedo sudėtyje naudojamų medžiagų ir apdirbimo technologijų. Poliruotas (lygus) volframo žiedas visada atrodys šviesesnis, nei matinis. Dėl ilgaamžiškumo ir metalo tankumo šie žiedai spindi ryškiau už aukso, platinos ar sidabro žiedus, poliruotų žiedų paviršius tarsi “veidrodinis”.

Volframo ir kitų metalų palyginimas

Volframo žiedai tvirtesni už bet kokių kitų metalų ar lydinių žiedus. Taigi, jei norite amžino žiedo - volframo karbidas be abejo tam tiks geriausiai.

Aukso, platinos, sidabro žiedai - visi be išimties braižosi, paveikus didesne jėga dar ir deformuojasi - to niekada nenutiks mūvint volframo žiedą.

Volframo žiedų svoris labai panašus į aukso, jei norite lengvų žiedų - tokie yra titano žiedai.

Volframo spalva panaši į balto aukso, sidabro arba platinos. Jei norite geltonų (aukso spalvos) žiedų - visgi telieka rinktis auksą.

Volframo žiedai gaminami, pasitelkiant “comfort fit” technologiją, tai garantuoja, kad žiedą bus patogu dėvėti. Aukso, platinos ar titano žiedai dažnai nedaromi “comfort fit”, kadangi tai sukelia problemų vėliau juos mažinant ar didinant. Volframo žiedų didinimas/mažinimas labai brangus, todėl labiau apsimoka tiesiog nusipirkti naują žiedą. “OG rings” tokiu atveju suteikia 50% nuolaidą.

www.ogrings.lt

Patiko (1)

Rodyk draugams